5 grudnia Żołnierze Conway’a w ramach MiNI Akademii w Warszawie

W dniu 5 grudnia o godz. 14.00 zapraszamy na wykład Barbary Roszkowskiej -Lech Żołnierze Conway'a w ramach MiNi Akademii Matematyki.
W czasach, gdy trudno spotkać się ze znajomymi na wspólne granie czy rozmowy, zapraszam na matematyczne opowieści o pewnej wersji znanej Wam pewnie gry Samotnik. Tradycyjny Samotnik rozgrywany jest na planszy zawierajacej 33 pola. Na wszystkich polach. poza centralnym stoją pionki (po jednym na każdym) Celem gry jest doprowadzenie do sytuacji, że zostanie tylko jeden pionek na polu centralnym. Dozwolone ruchy polegają na przeskoczeniu pionkiem innego pionka (w pionie lub w poziomie). Po wykonanym ruchu przeskoczony pionek zostaje zbity i jest usuwany z planszy. Na każdym polu w każdym momencie gry może znajdować się co najwyżej jeden pionek. Na wykładzie rozważymy wersję gry, wymyślona przez J.Conway'a, na nieskończonej planszy przedzielonej linia graniczną. A potem zamiast zbijac pionki, bedziemy je "klonować". Poznamy kilka nieoczywistych wyników.

Na warsztatach, w mniejszych grupach samodzielnie przeanalizujecie różne gry z pionkami na planszy. Jak zwykle na warsztaty obowiązują poprzez stonę https://akademia.mini.pw.edu.pl/zajecia Zapisać się można do godziny 9.00 sobotę 5 grudnia. .

Zajęcia będą zdalne. Link do wykładu opublikujemy 4 grudnia wieczorem,, a linki do warsztatów 5 grudnia roześlemy do zapisanych uczestników.